Projekt „Drzewa dialogu” - podsumowanie
Zakończyły się działania związane z realizacją projekt „Drzewa dialogu”. W dniach od 5 do 9 października grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie wraz z zaprzyjaźnioną szkołą Kolomyjska Gimnasja nr 7 w Kołomyi na Ukrainie realizowała projekt „Drzewa dialogu”, który – pierwotnie zaplanowany do przeprowadzenia na terenie Ukrainy – ze względu na panującą sytuację epidemiczną, zrealizowano w systemie zdalnym. Projekt sfinansowany został przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przez 5 dni w obydwu szkołach powstawały materiały, prezentacje, filmy, quizy, piosenki. Podczas wideokonferencji uczestnicy projektu prezentowali swoje szkoły, miasta i ojczyzny. Omawiano symbole narodowe, tradycje i zwyczaje, atrakcje turystyczne, historię oraz życie codzienne w Polsce i na Ukrainie. Młodzież wspólnie uczyła się tańców narodowych, razem stworzyła pieśń projektową w dwóch językach, ustalała hasła i logo projektowe.
Wydarzeniem kończącym projekt było zasadzenie na terenie każdej ze szkół drzew – symboli dialogu, porozumienia i nawiązanych przyjaźni.
Podczas wideokonferencji, w obecności Dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty w Nysie Pana Adama Fujarczuka i jego zastępcy Pani Małgorzaty Leśniewskiej oraz władz Kołomyi: Zastępcy Burmistrza Kołomyi Pana Volodymyra Bajcana i Dyrektora Wydziału Edukacji Pana Lubomyra Borduna dokonano również podsumowania całości projektu.
W ramach funduszy pozyskanych na realizację projektu szkoły zakupiły sprzęt, który pozostanie w szkołach min.: tablicę multimedialną, kamerę internetową, monitor interaktywny, laptop oraz dyski i nośniki pamięci.
Więcej…
|
8 października 2020r. - CZWARTY DZIEŃ PROJEKTU "DRZEWA DIALOGU"
Jako „zadanie domowe” uczestnicy projektu mieli porozmawiać z rodzicami i dziadkami na temat zabaw i gier, w które bawili się w dzieciństwie i młodości. Okazało się, że niektóre z nich znane są w obu krajach. Bardzo popularna jest na przykład zabawa w chowanego czy w ciuciubabkę. Istnieją też takie gry i zabawy ukraińskie, o których nigdy nie słyszeliśmy. Uczniowie ukraińscy również nie znali niektórych naszych zabaw.
Każda z grup nakręciła filmiki przedstawiające swoje ulubione popularne zabawy i udostępnili filmiki poprzez platformę TEAMS. W ten sposób też możemy się czegoś wzajemnie uczyć. Oczywiście, działania te sprawiły wszystkim ogromną radość.
Dzisiaj stworzyliśmy też hasło projektu. Powstało ono ze skojarzeń, które mamy po kilku dniach realizacji. Uczniom projekt kojarzy się z przyjaciółmi, zabawą, fajnym spędzeniem czasu, uczeniem się, radością, tańcem, brakiem granic, tolerancją. Hasło projektu to: Uprzejmość, Kreatywność, Radość, Asertywność, Integracja, Naród, Atrakcje. Czyli UKRAINA.
Więcej…
|
|