Śniadanie Daje Moc

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten był obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Dlatego właśnie tę datę wybrali organizatorzy na zorganizowanie ogólnopolskiej akcji Śniadanie daje moc. Organizatorem akcji jest Partnerstwo dla Zdrowia - wyjątkowa koalicja: Danone, Lubella (należąca do Grupy Maspex Wadowice), marki Biedronka (należąca do Grupy Jeronimo Martins) oraz Instytutu Matki i Dziecka – wiodącej w kraju instytucji naukowej i medycznej. Zawiązano ją w 2006 roku w celu skutecznego przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Akcja „Śniadanie daje moc” jest kolejnym działaniem w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia, które do dotychczasowych działań nakierowanych na walkę z niedożywieniem dzieci w Polsce chce dodać szeroko zakrojoną edukację najmłodszych oraz zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Dlatego 8 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz ze swymi wychowawczyniami włączyli się w obchody Dnia Zdrowego Śniadania. Główne cele akcji to: zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się  poprzez edukację do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce.

Każda klasa przygotowała śniadanie w inny sposób: jedni przynieśli z domu gotowe kanapki przygotowane przez rodziców, inni przynieśli produkty, z których przygotowali wspólne śniadanie w szkole, a inni  przygotowali śniadanie wspólnie z rodzicami. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli oraz rodziców. Dzięki tej akcji najmłodsi, ale także my dorośli uświadomiliśmy sobie jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.(zobacz fotogaleria)

Dużo mówi się o znaczeniu śniadania w codziennym żywieniu naszych dzieci, ale statystyki wciąż pozostają niezadawalające. Jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie zdrowego żywienia najmłodszych i młodzieży, dlatego nasza szkoła w pełni popiera i uczestniczy w takich akcjach jak akcja „Śniadanie daje moc”, która przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

Więcej szczegółów na temat akcji "Śniadanie daje moc" na stronie: www.sniadaniedajemoc.pl/