Jeżeli nie widzisz wszystkich komponentów tej strony otwórz ją w przeglądarce Mozilla Firefox.  (pobierz)

Podsumowanie udziału w projekcie „Edukacja ku przyszłości”

W marcu 2012 roku nauczycielom naszej szkoły zaproponowano udział w projekcie „Edukacja ku przyszłości” realizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Informatycznego we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym.

Celem głównym projektu było wsparcie programów rozwojowych szkół ukierunkowanych na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów oraz podnoszenie jakości procesu kształcenia z wykorzystaniem narzędzi TIK poprzez przygotowanie kadry do przeprowadzenia zajęć dodatkowych dla uczniów szkół o utrudnionym dostępie do edukacji.

Nasza szkoła uczestniczyła w jednym z trzech podprojektów „Nowe Technologie na Usługach Edukacji”, w którym 4 grupy uczniów wraz z opiekunem realizowały zadania projektu. Szkolnym koordynatorem została pani dyrektor Maria Wiercigroch. W ramach NTUE powstały 4 koła zainteresowań ukierunkowane na rozwijanie pozaprogramowych umiejętności, zainteresowań, talentów:

GRUPA I - "Coś z niczego, czyli zrób to sam"- opiekun p. A. Kret

GRUPA II -"Koło Zakręconych Sztuk-Mistrzów " - opiekun p. W.  Zatylna

GRUPA III - "Odkrywcy Tajemnic Przyrody" - opiekun p. J.  Sobocińska

GRUPA IV - "Szkolni Badacze Historii" - opiekun p. K. Wilk

Koło Zakręconych Sztuk-Mistrzów to zajęcia poświęcone sztuce.  Uczniowie w praktycznym działaniu poznawali różne dziedziny sztuki, tworząc własne dzieła. Tworzyli wiersze, portrety, układali martwą naturę i kolaże, robili zdjęcia, nagrywali dźwięki na ulicach miasta, brali udział w grze ulicznej oraz koncercie, przygotowywali prezentacje dokumentując wszystkie swoje działania na założonym przez siebie blogu link.

"Odkrywcy Tajemnic Przyrody" poznawali sekrety natury, poszukiwali roślin w najbliższej okolicy. Na wycieczce odkrywali świat roślin łąkowych, opisywali rośliny chronione, robili im zdjęcia, na koniec wykonali prezentację multimedialną o roślinach chronionych występujących w ich otoczeniu. Podczas zajęć z tabletami wyszukali przepis na zrobienie miodu z mniszka lekarskiego, wykorzystali go później w praktyce.

Podczas zajęć koła "Szkolni Badacze Historii" uczniowie – pasjonaci sportu poznawali historię piłki nożnej.  W związku z organizacją w naszym kraju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej dzieci poznawały drużyny oraz swoich sportowych idoli. Przygotowywali prezentacje dotyczące historii piłki nożnej.

Stosowanie TIK w praktyce życia codziennego najlepiej sprawdziło się na zajęciach koła technicznego „Coś z niczego, czyli zrób to sam” .  W ramach zajęć uczniowie przygotowywali kartki okolicznościowe, wykonywali ozdobną biżuterię, poznawali techniki zdobienia oraz technikę decoupage. W swoich pracach uczniowie bardzo często wykorzystywali niepotrzebne materiały (recykling) do tworzenia nowych pięknych przedmiotów dekoracyjnych, wykorzystując przy tym swoje zdolności manualne. Zajęcia miały formę zajęć praktycznych,  ale podczas wielu spotkań uczniowie pracowali z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i urządzeń. Korzystali z różnych źródeł informacji w Internecie, wykorzystywali nowe interaktywne narzędzia m.in. tablety, tablicę interaktywną, wykonywali zdjęcia i opracowywali je przy pomocy prostych programów graficznych; poznali podstawy fotografii, zaprojektowali logo koła oraz stronę internetową - link,  porozumiewali się ze sobą również przy pomocy internetowych komunikatorów.

Połączenie tradycyjnych metod nauczania z nowoczesnymi zdobyczami technologicznymi bardzo uatrakcyjniło projekt. Podniosło efektywność nauczania i umożliwiło korzystanie z nowoczesnych technologii wielu uczniom naszej szkoły.  Niewymiernym efektem wprowadzenia tego projektu było przekonanie „opornych” kolegów i koleżanki, że warto wprowadzać nowe technologie  w – przede wszystkim -  proces nauczania dzieci, ale również ze względu na ułatwienie pracy - nam nauczycielom. W tym celu została zorganizowana rada szkoleniowa na której nauczyciele uczestniczący w projekcie podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami zdobytymi podczas pracy z uczniami z wykorzystaniem nowych technologii.

Nauczyciele uczestniczący w projekcie  brali udział w konferencjach zorganizowanych przez WODIiP oraz  w szkoleniu, którego efektem było uzyskanie certyfikatu e-Nauczyciel.

Dzięki udziałowi w projekcie szkoła pozyskała nowoczesny sprzęt m.in. tablety, drukarki, aparaty fotograficzne.

Podsumowaniem całości naszych działań była wystawa przygotowana przez uczniów i ich opiekunów.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

DOSTĘPNOŚĆ
KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3

im. Janusza Korczaka

ul. Krawiecka 6

48-303 Nysa

tel.77/4332261

fax. 77/4332261

sp3@gzo.nysa.pl

NIP: 7532332226

Biuletyn Informacji
Publicznej

Wszystkie dokumenty regulujące życie szkoły znajdują się na stronie BIP-u

ARCHIWUM (do dnia 25.09.2016r)

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA

Boisko wielofunkcyjne czynne     7 dni w tygodniu             w godz. 15.15 - 21.00

http://sp1nysa.wodip.opole.pl/monitoring/obiekt_monitorowany6.jpg

AKADEMIA S.O.S.

GOŚCIE
Naszą witrynę przegląda teraz 71 gości