"POLSKA DLA WSZYSTKICH"

Nasza szkoła przystąpiła do udziału w konkursie na najlepszy projekt zrealizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska dla wszystkich”, organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem konkursu jest promowanie dialogu międzykulturowego oraz takich postaw obywatelskich, które uczą cenić różnorodność. W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury, religie i grupy etniczne, to one stworzyły bogate dziedzictwo naszej wspólnej ojczyzny. Szacunek i ochrona dziedzictwa to nasz obowiązek. Celem konkursu jest ochrona polskiej różnorodności. Konkurs jest przesłaniem naszej otwartości: Polska nie jest tylko dla etnicznych Polaków, jest w niej dość miejsca dla wszystkich, którzy są z Polską  i polskością historycznie związani. Projekty realizowane w ramach konkursu mogą mieć charakter szkolno-edukacyjny, dziennikarski, plastyczny, muzyczny, performatywny lub obywatelski. Prezentacja może być realizowana w formie prac pisemnych, utworów graficznych, muzycznych, audiowizualnych, prezentacji multimedialnych lub internetowych, happeningów, spektakli ulicznych lub innych formach adekwatnych do tematyki konkursu. Naszej szkole bliska jest idea Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich oraz postawa obywatelskiego sprzeciwu wobec zachowań przejawiających wrogość, obrażanie, poniżanie innych.

Chcemy wspólnie uczyć się dialogu i tolerancji. Dołącz do nas!!!

ZAPRASZAMY  CAŁĄ  SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY  I  ŚRODOWISKO DO  UDZIAŁU  W  PROJEKCIE: ,,POLSKA DLA WSZYSTKICH = SZKOŁA DLA WSZYSTKICH”

1.Czytanie opowiadania pt. ,,Niebieska Niedźwiedzica” - 1 – 4 października 2013r. Formułowanie wniosków na temat potrzeby tolerancji i akceptacji w grupie. Burza mózgów – planowanie działań na miarę uczniów klas I – III.

Podsumowanie zadania – 17 października 2013r.

2.Wykonanie prac plastycznych (format co najmniej A3, technika dowolna)  na temat:

- klasy I: ,,Nie dokuczam innym”;

- klasy II: ,,Gdybym miał kolegę o innym kolorze skóry lub …”;

- klasy III: ,,Jestem tolerancyjny, a więc …”;

- klasy IV – VI: ,,Tolerancja + akceptacja = zgoda”

Składanie prac do 11 października 2013 r. do świetlicy szkolnej.

Podsumowanie zadania – wystawka prac: 17 października 2013 r.

3.Tworzenie opowiadań na temat: ,,Jak rozumiem słowa Polska dla wszystkich”       - dla chętnych uczniów z klas II – VI. Tekst napisany odręcznie (czytelnie) lub komputerowo (czcionka 14) – do 2 stron A 4.

Składanie prac do 11 października 2013 r. do biblioteki szkolnej.

Podsumowanie zadania – wystawka opowiadań: 17 października 2013 r.

4.Udział w sondzie na temat: ,,Czy uważam, że Polska jest dla wszystkich?” poprzez stronę internetową szkoły: www.sp3nysa.wodip.opole.pl

Wszystkich chętnych zapraszamy do odpowiedzi na kilka pytań, do wyrażenia swojej opinii.

Głosy zbieramy do 14 października 2013 r.

Podsumowanie sondy internetowej – 17 października 2013 r.

5.Udział w sondzie otwartej dla społeczności miasta i gminy Nysa, realizowanej przy współudziale harcerzy na temat: ,,Co Pani chciałaby/Pan chciałby/ powiedzieć uczniom szkoły podstawowej na temat hasła: Polska dla wszystkich?”.

Zbieranie głosów: 25 września – 14 października 2013 r.

Podsumowanie sondy – 17 października 2013 r.

6.Warsztaty komputerowe dla chętnych rodziców/dziadków w szkolnej pracowni komputerowej z udziałem Latarnika Polski Cyfrowej.

7 października 2013 r. w godz. 9:50 – 10:35 i 10:45 – 11:30.

Podsumowanie projektu – 17 października 2013 r.

7.Wyrażenie swojej opinii na temat hasła: Polska dla wszystkich. Wpisanie na listku i doczepienie do drzewka tolerancji swojego przesłania, poparcia dla Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich lub wyrażenie postawy sprzeciwu wobec zachowań przejawiających wrogość, obrażanie, poniżanie innych.

Drzewko tolerancji stanie na parterze szkoły w dniach 14 – 16 października 2013 r. Listki i markery do wpisu – dostępne w tych dniach u pani woźnej.

Drzewko tolerancji 17 października 2013 r. zostanie zaprezentowane podczas  podsumowania projektu.

8.Prezentacja projektu 17 października 2013 r. – CZWARTEK.

Miejsce:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 im. JANUSZA KORCZAKA

UL. KRAWIECKA 6, 48-303 NYSA, sala gimnastyczna, godz. 10:00

Podsumowanie działań uczniów, harcerzy i dorosłych. Wystąpienia zaproszonych gości, wysłuchanie ich przesłania na temat: ,,Jak we współczesnym świecie powinniśmy rozumieć słowa Polska dla wszystkich”.

Na spotkanie - podsumowanie projektu w ramach akcji Polska dla wszystkich zaproszenie przyjęli: pan Rajmund Miller – Poseł, pan Bogusław Wierdak - Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, pani Jolanta Barska – Burmistrz Nysy, przedstawiciele Rady Miejskiej oraz instytucji współpracujących ze szkołą. Udział potwierdzili: pani Jolanta Barska – Burmistrz Nysy, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej.

Zapraszamy!