Jeżeli nie widzisz wszystkich komponentów tej strony otwórz ją w przeglądarce Mozilla Firefox.  (pobierz)

Podsumowanie projektu "POLSKA DLA WSZYSTKICH = SZKOŁA DLA WSZYSTKICH"

17 października na dużej sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie projektu realizowanego w ramach ogólnokrajowego konkursu pod auspicjami Ministra Spraw Zagranicznych pod hasłem "Polska dla wszystkich". Od 1 października w szkole realizowane były różne przedsięwzięcia, które uczyły dialogu i tolerancji.

W klasach I-III publicznie odczytano opowiadanie pt. ,,Niebieska Niedźwiedzica”. Jednym z głównych lektorów była pani Jolanta Barska – Burmistrz Nysy.

Przeprowadzono również szereg różnorodnych konkursów plastycznych:

- klasy I: ,,Nie dokuczam innym”;

- klasy II: ,,Gdybym miał kolegę o innym kolorze skóry lub …”;

- klasy III: ,,Jestem tolerancyjny, a więc …”;

- klasy IV – VI: ,,Tolerancja + akceptacja = zgoda”

i literacki:

- dla uczniów z klas II – VI: ,,Jak rozumiem słowa Polska dla wszystkich”

Przeprowadzono dwie sondy: internetową i uliczną. W sondzie internetowej pt. ,,Czy Polska jest dla wszystkich?” umieszczonej na naszej szkolnej stronie, 82,6% pytanych internautów odpowiedziało TAK, Polska jest dla wszystkich. Sondę otwartą pt.: ,,Co Pani chciałaby/Pan chciałby/ powiedzieć uczniom szkoły podstawowej na temat hasła: Polska dla wszystkich?” - dla społeczności miasta gminy Nysa - przeprowadzili harcerze. Odpowiedzi były różne, oto kilka z nich:

W ramach projektu odbyły się także warsztaty aktywizacji cyfrowej pokolenia 50+ pod hasłem "Do internetu jeden krok". W bezpłatnych zajęciach dotyczących obsługi komputera oraz umiejętności korzystania z internetu uczestniczyły osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia, głównie dziadkowie i babcie naszych uczniów. Wszyscy uczestnicy z przejęciem poznawali zasady posługiwania się komputerem, uczyli się, jak wyszukiwać informacje, wysyłać wiadomości czy odbierać maile, a przede wszystkim w jaki sposób korzystać z dobrodziejstw komputera w codziennym życiu. Zajęcia, które, odbyły się w szkolnej pracowni, poprowadziła pani Alicja Papis – Latarnik PCRS z Nysy. Prowadząca w ciekawy i przystępny sposób wprowadziła uczestników do wirtualnego świata.

Na szkolnym korytarzu stanęło drzewko tolerancji, gdzie można było wyrazić swoją opinie na temat hasła Polska dla wszystkich. Chętni wpisywali na listku i doczepiali do drzewka tolerancji swoje przesłania, wyrazy poparcia dla Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich lub wyrażające postawy sprzeciwu wobec zachowań przejawiających wrogość, obrażanie, poniżanie innych.

Jak widzicie, działo się wiele :)

W uroczystości podsumowującej wszystkie działania wzięła udział cała społeczność naszej szkoły oraz dzieci i wychowawczynie z Przedszkola nr 12,  a także zaproszeni goście:

- Poseł na Sejm – Rajmund Miller,

- Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego – Bogusław Wierdak,

- Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie – Feliks Kamienik,

- Burmistrz Nysy – Jolanta Barska,

- Komendant Straży Miejskiej – Grzegorz Smoleń,

- przedstawicielki Policji – Małgorzata Jeżewska oraz Kamila Trubiłowicz,

- przedstawiciel Straży Pożarnej – Jacek Słobodzian,

- przedstawicielki Domu Pomocy Społecznej z dyrektorką – Aldoną Pietrzycką,

- przedstawicielka przedsiębiorców – Beata Wajdzik,

- oraz harcerze.

Na początku uczniowie (urodzeni poza granicami Polski lub pochodzący z innych krajów)  zaprezentowali hasło "Polska dla wszystkich" w różnych językach. Pani dyrektor Maria Wiercigroch oraz pani wicedyrektor Krystyna Wąsowicz zreferowały różnorodne działania propagujące zasady otwartości i tolerancji. Następnie zaproszeni goście opowiedzieli, w jaki sposób rozumieją zdanie "Polska dla wszystkich". Przesłania zawarte w ich wystąpieniach zostały zapisane na kolorowych listkach i wzbogaciły "DRZEWKO TOLERANCJI", które pojawiło się w szkole podczas realizacji projektu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości przełamali się świeżymi bułkami, które zostały rozdane przez najbardziej tolerancyjnych uczniów naszej szkoły.

Nasz projekt miał zasięg również medialny:

w lokalnej prasie - Nowiny Nyskie (zobacz),

na stronie Urzędu Miejskiego (zobacz)

- oraz w lokalnym radio  Nysa (zobacz)

Reportaż wyemitowano na antenie Radia Nysa FM w dniu 3 października 2013 r.

Poprzez udział w projekcie przybliżyliśmy uczniom wielowiekowe dziedzictwo naszej Ojczyzny w zakresie tolerancji i współistnienia wielu narodów i grup wyznaniowych , zapoznaliśmy z Polską różnych kultur, religii, grup etnicznych oraz kształtowaliśmy postawy dialogu i współdziałania. W dobie emigracji i różnorodności kulturowej uświadomiliśmy wartość tolerancji. Uczyliśmy akceptowania kolegów i dorosłych bez względu na wygląd, majętność, pochodzenie, niepełnosprawność, itd. Mamy nadzieję że, nauczyliśmy dzieci, jak wyrażać sprzeciw przeciwko ksenofobii, nacjonalizmowi i rasizmowi.
Wydaje nam się, iż najbardziej wartościowym efektem wspólnych działań było zaangażowanie do współpracy przy projekcie wielu osób oraz instytucji z najbliższego otoczenia. Można powiedzieć, że wspierały nas całe pokolenia: od przedszkolaków, poprzez harcerską młodzież, rodziców aż po seniorów. Tak szerokie spektrum współdziałania z pewnością przyczyniło się  do podniesienia wartości dialogu oraz wzmocniło oddziaływania edukacyjno-wychowawcze.

 

--------------------------------------------------------------------------------

DOSTĘPNOŚĆ
KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3

im. Janusza Korczaka

ul. Krawiecka 6

48-303 Nysa

tel.77/4332261

fax. 77/4332261

sp3@gzo.nysa.pl

NIP: 7532332226

Biuletyn Informacji
Publicznej

Wszystkie dokumenty regulujące życie szkoły znajdują się na stronie BIP-u

ARCHIWUM (do dnia 25.09.2016r)

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA

Boisko wielofunkcyjne czynne     7 dni w tygodniu             w godz. 15.15 - 21.00

http://sp1nysa.wodip.opole.pl/monitoring/obiekt_monitorowany6.jpg

AKADEMIA S.O.S.

GOŚCIE
Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości