JASEŁKA 2014 w NDK

W dniu 17 stycznia 2014 r. Szkoła  Podstawowa nr 3   im. Janusza Korczaka  w  Nysie   zaprosiła  mieszkańców Nysy do Nyskiego Domu Kultury na JASEŁKA  pt. ,,Nawrócony diabełek”. W godzinach przedpołudniowych odbyły się dwa spektakle dla dzieci z nyskich przedszkoli oraz uczniów swojej szkoły, a o godz. 17.00 przedstawienie obejrzeli mieszkańcy Nysy.

Przedstawienie przygotowali uczniowie z klas III b i III c wraz z wychowawczyniami Lucyną Furdykoń i Dorotą Kozioł. Nad stroną muzyczną czuwała nauczycielka muzyki – Jagoda Marfiany. Kolędy śpiewały dzieci ze szkolnego koła wokalnego (40 wykonawców), solistka Alicja Winiarska oraz absolwentki szkoły: Magdalena Leśnik, Małgorzata Marfiany i Aleksandra Zabilska. W utworach instrumentalnych zaprezentowali się: Adam Zabłotni – akordeon, Oskar Pawowicz – perkusja, Szymon Hajduk – skrzypce.

Nad całością czuwały archanioły: dyrektor Maria Wiercigroch i wicedyrektor Krystyna Wąsowicz.

Z okazji premiery Jasełek w NDK wydany został specjalny pamiątkowy program, w którym wymieniono wszystkich wykonawców, a było ich na scenie osiemdziesięciu! Rolę tytułowego – nawróconego diabełka – zawodowo zagrał Jakub Kret, który po przemianie przybrał imię –  Jaśko Rokita. Również długą i perfekcyjnie odegraną rolę małego aniołka, który obronił szopkę – zagrała Alicja Szatkowska. Po scenie szalały szybkie i piękne archanioły: Klaudia Gontarz, Agata Kisiel i Zofia Szelwach.  Narratorzy – Mateusz Jończy, Zuzanna Głuchowska, Tomasz Biedroń i Wiktoria Burczyńska – wprowadzali widzów w kolejne sceny. W piekle rządzili: Lucyfer – Nina Słobodzian, Boruta – Oliwia Kujda, Azazel – Olaf Kujda oraz diabły: Marika Keler, Michał Bomba, Jakub Solski, Jakub Marfiany, Michał Mazur i in. Do szopki podążali trzej królowie: Adam Kłopot/ Roksana Bodziak, Michał Galiński/ Jakub Plicner oraz Aleksandra Bielecka/ Dominik Stanulewicz. Królów prowadził sprytny Żyd Icek: Nikola Michałowicz/ Jakub Kłopot. Przestrogę dla wszystkich pięknie wygłosił Paweł Rzitka, czyli śmierć. Prowadząc wiele ciekawych i śmiesznych dialogów, w drodze do Betlejem pod Otmuchowem szli pasterze: Miłosz Małecki, Jakub Grenda i Michał Zbylut. W Maryję wcieliła się Julia Dereń, a w Józefa – Jakub Pyka.

Podczas dwóch występów przedpołudniowych młodzi widzowie szczególnie żywo reagowali podczas scen z udziałem diabłów. Natomiast po południu dorośli mieli trochę radości z wygłaszanych przez aktorów tekstów: spóźnieni archaniołowie, jak F-16, aniołek wyprzedzający na w-fie Mig-a, Żyd, który ma dzieci piętnaścioro, śmierć korzystająca z GPS-a, aniołek dzwoniący gorącą linią na 112-cie, diabełek przybierający nowe oblicze – Jaśka Rokity, pasterze bezpieczni, jak zając między żubrami, itp.

Po spektaklu pani dyrektor Maria Wiercigroch podziękowała przybyłym na przedstawienie gościom, m.in. wiceburmistrzowi Nysy – panu Aleksandrowi Juszczykowi, przedstawicielce GZO  –  pani  Celinie Jaworskiej oraz dyrektorom szkół podstawowych i przedstawicielom zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji. Najgorętsze podziękowania zostały skierowane do występujących na scenie młodych artystów, którzy pięknie zaprezentowali swoje talenty podczas trzech przedstawień. Gromkie brawa otrzymały: pani reżyser – Lucyna Furdykoń, za oprawę muzyczną – panie Dorota Kozioł i Jagoda Marfiany, za scenografię: państwo Renata i Jan Szelwach, panie Dorota Chęcińska, Dorota Żywiec, Jolanta Sobocińska, za grafikę komputerową – pani Agnieszka Kret, za stroje i rekwizyty – rodzice aktorów.

Podziękowania popłynęły także do dyrekcji i pracowników Nyskiego Domu Kultury za udostępnienie sceny i dobrą współpracę podczas przygotowań do występów. Spotkanie zakończyły życzenia na 2014 rok dla wszystkich, a szczególne słowa Pani Dyrektor skierowała do obecnych na widowni babć i dziadków z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka.

Aktorzy mogli złożyć autografy na przygotowanych programach, a fotoreporterzy zrobić pamiątkowe zdjęcia. Występ został sfilmowany, więc nie jeden raz będziemy mogli wrócić do tych wspaniałych aktorskich kreacji i dialogów. Dziękujemy!!!

Dwa przedpołudniowe przedstawienia nie pomieściły wszystkich chętnych, dlatego dzieci z Przedszkola nr 12 obejrzą spektakl w szkole we wtorek, 21 stycznia. Natomiast w środę mali aktorzy pójdą do Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonego przez Kongregację Sióstr Boromeuszek.

Specjalne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy niestrudzenie pomagali podczas przygotowań oraz w okresie intensywnych prób w Nyskim Domu Kultury. Bardzo serdecznie dziękujemy!!!