"Zabawa jest nauką, nauka–zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki”

Glenn Doman

„Fascynujący świat nauki i technologii”- zajęcia w ośrodkach akademickich

W ramach udziału w projekcie Fascynujący Świat Nauki i Technologii, 64 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach na Uniwersytecie Opolskim. Pierwsza grupa uczniów kl. IV-VI odwiedziła  uczelnię w Opolu 10 lutego, a druga 13 lutego bieżącego roku.

Przez kilka godzin dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi studenci. Na początek złożyli przysięgę studencką oraz odśpiewali hymn „Gaudeamus igitur”. Przez cały dzień towarzyszyły im maskotki – sowa z pisklęciem. Sowa symbolizująca mądrość, natomiast pisklę – nas, czyli młodych i jeszcze mało doświadczonych szaraczków, którzy dopiero zdobywają wiedzę.

Uczniowie uczestniczyli w wykładach i zajęciach laboratoryjnych z: fizyki, chemii, historii i geografii. Pierwszy wykład dotyczył wiedzy z zakresu różnych działów historycznych, np. z heraldyki, numizmatyki, czy genealogii, a kolejny z chemii i dotyczyły recyklingu. Następnie młodzi studenci udali się na zajęcia laboratoryjne z chemii, gdzie przeprowadzali doświadczenia.

Po chemii przyszedł czas na fizykę. Sympatyczna pani doktor fizyki już na samym początku zapewniła nas, że fizyka to bardzo ciekawy przedmiot. Zaprezentowała kilka doświadczeń, które udowodniły, że  z tą nauką mamy do czynienia na co dzień.

Kolejne wykłady dotyczyły ciekawostek  motoryzacyjnych i warstw ziemi.  Wszyscy uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli z zajęciach i odpowiadali na pytania zadawane przez wykładowców Uniwersytetu Opolskiego. Przyszli studenci również mieli wiele pytań, na które szukali odpowiedzi u prowadzących. Na koniec każdy uczeń opuszczający Uniwersytet Opolski, otrzymał certyfikat potwierdzający udział w zajęciach oraz prowiant na drogę powrotną.

Organizatorzy projektu zapewnili uczniom niezapomniane przeżycia i fascynujące doświadczenia. Należy dodać jeszcze, że udział w wycieczce był bezpłatny.

W ramach tego projektu uczniów naszej szkoły czekają jeszcze inne wyjazdy, z których skorzystają wszystkie dzieci.