,,BUDUJEMY MOSTY TOLERANCJI” - udział w projekcie na najlepszy projekt zrealizowany w ramach ogólnokrajowej akcji ,,Polska dla wszystkich”

Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do udziału w konkursie na najlepszy projekt zrealizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska dla wszystkich”, organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem konkursu jest promowanie dialogu międzykulturowego oraz takich postaw obywatelskich, które uczą cenić różnorodność. W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury, religie i grupy etniczne, to one stworzyły bogate dziedzictwo naszej wspólnej ojczyzny. Szacunek i ochrona dziedzictwa to nasz obowiązek. Celem konkursu jest ochrona polskiej różnorodności. Konkurs jest przesłaniem naszej otwartości: Polska nie jest tylko dla etnicznych Polaków, jest w niej dość miejsca dla wszystkich, którzy są z Polską  i polskością historycznie związani. Projekty realizowane w ramach konkursu mogą mieć charakter szkolno-edukacyjny, dziennikarski, plastyczny, muzyczny, performatywny lub obywatelski. Prezentacja może być realizowana w formie prac pisemnych, utworów graficznych, muzycznych, audiowizualnych, prezentacji multimedialnych lub internetowych, happeningów, spektakli ulicznych lub innych formach adekwatnych do tematyki konkursu. Naszej szkole bliska jest idea Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich oraz postawa obywatelskiego sprzeciwu wobec zachowań przejawiających wrogość, obrażanie, poniżanie innych.

Chcemy wspólnie uczyć się dialogu i tolerancji. Dołącz do nas!!!

ZAPRASZAMY  CAŁĄ  SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY  I  ŚRODOWISKO DO  UDZIAŁU  W  PROJEKCIE: ,,BUDUJEMY MOSTY TOLERANCJI”

1. Słuchanie fragmentów opowiadania pt. ,, Przygody Scyzoryka” oraz wierszyków ze zbioru pt. ,,Rady nie od parady”

6 – 13 października 2014 r. w klasach I – III.

Formułowanie wniosków na temat potrzeby tolerancji i akceptacji w grupie. Burza mózgów – planowanie działań na miarę uczniów klas I – III.
Słuchanie fragmentów opowiadania podczas długiej przerwy na sali gimnastycznej (w grupach po maks. 30 ucz.). Zapisywanie zasad – Mostów tolerancji – klasy IV – VI .

Podsumowanie zadania – 17 października 2014 r.

2. Wykonanie prac plastycznych
(format co najmniej A3, technika dowolna) na temat:
- klasy I: ,,Nikomu nie dokuczam”;
- klasy II: ,,Jestem tolerancyjny, bo …”;
- klasy III: ,,Człowiek to nie tylko pieniądze”
- klasy IV – VI: ,,INNY – nie znaczy gorszy”.

Prace do 15 października 2014 r. – do świetlicy szkolnej.

Podsumowanie zadania – wystawka : 17 października 2014 r.

3. Tworzenie opowiadań (wierszyków) na temat: ,,Jak rozumiem słowo Tolerancja” - dla uczniów z klas II – VI. Tekst napisany odręcznie (czytelnie) lub komputerowo (czcionka 14) – maksymalnie jedna strona A 4.

Prace do 15 października 2014 r. – do biblioteki szkolnej.

4. Wykonanie pracy technicznej – ,, Most tolerancji” lub
,,Drzewo tolerancji” z dowolnych materiałów i dowolnej wielkości.
RODZICE I DZIADKOWIE – PROSIMY O POMOC!!!

Prace zbieramy do 15 października 2014 r.

Podsumowanie zadania – wystawka : 17 października 2014 r.

5. Udział w sondzie otwartej dla społeczności miasta i gminy Nysa na temat: ,,Co Pani chciałaby/Pan chciałby/ powiedzieć uczniom szkoły podstawowej na temat hasła: Polska dla wszystkich?”. Udział w sondzie poprzez stronę internetową szkoły.

Zbieranie głosów: do 15 października 2014 r.

Podsumowanie sondy – 17 października 2014 r.

6. Przyznanie tytułu ,,MISTRZ TOLERANCJI” -
wybory w klasach II – VI z udziałem wychowawców (uzasadnienie wyboru – 1 strona A4).
Wyróżnieni uczniowie uczestniczą w apelu podsumowującym projekt.

Wybory: 6 – 10 października podczas zajęć z wychowawcą.

Prezentacja wyróżnionych – 17 października 2014 r.

7. Budowa ,,żywego” Mostu tolerancji i przekazanie przesłania do Przedszkola nr 12 w Nysie na temat ,,Uczymy się tolerancji”.

Czwartek 16 października 2014 r. podczas 3 lekcji.

Zaproszenie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 2 w Nysie do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat Budowania mostów tolerancji. Udział delegacji w podsumowaniu projektu – 17 października 2014 r.
8. Wyrażenie swojej opinii na temat hasła: Polska dla wszystkich. Wpisanie na listku i doczepienie do drzewka tolerancji swojego przesłania, poparcia dla Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich lub wyrażenie postawy sprzeciwu wobec zachowań przejawiających wrogość, obrażanie, poniżanie innych.
Drzewko tolerancji stanie na parterze szkoły w dniu 3 października 2014 r.

Podsumowanie projektu 17 października 2014 r. – PIĄTEK.

Miejsce:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 IM. JANUSZA KORCZAKA

UL. KRAWIECKA 6, 48-303 NYSA

SALA KOREKCYJNA

GODZINA: 10:00

Apel podsumowujący projekt ,,BUDUJEMY MOSTY TOLERANCJI” realizowany w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Nysie, która bierze udział w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszy projekt zrealizowany w ramach ogólnokrajowej akcji ,,Polska dla wszystkich” – PIĄTEK 17.10.2014 r. godz. 10:00:

1. Powitanie gości – pani M. Wiercigroch – dyrektor szkoły.
2. Podsumowanie zadań:
- czytanie wierszy i opowiadań o tolerancji;
- wykonanie prac plastycznych;
- tworzenie opowiadań/wierszyków;
- wykonanie prac technicznych;
- udział w sondzie;
- wyróżnienie tytułem ,,Mistrz tolerancji”- przedstawienie nagrodzonych, przekazanie lizaków;
- budowa ,,żywego” Mostu tolerancji;
- odczytanie przesłania przekazanego do Przedszkola nr 12 przez przedszkolaka;
- odczytanie przesłania przez delegacje ze Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 2 w Nysie;
- wyrażenie swojej opinii na temat hasła – Polska dla wszystkich – przez rodziców i gości.
3. Podsumowanie projektu:
– Pani Maria Wiercigroch – dyrektor szkoły.

Zapraszamy!