Warsztaty pieczenia chleba w Niwnicy

30 września 2014r. klasy IIIa, IVb i Vb wraz z wychowawcami wzięły udział w warsztatach pieczenia chleba w Niwnicy. Uczniowie obejrzeli drewniana konstrukcję dawnego młyna wodnego, a panie prowadzące warsztaty wyjaśniły, w jaki sposób działał taki młyn i jak mełł mąkę. W trakcie dalszych zajęć dzieci zmełły ziarna pszenicy na mąkę, miesiły ciasto na chleb, dodając potrzebne składniki, formowały i ozdabiały bochenki, które zostały włożone do rozgrzanego pieca. By czas oczekiwania na pachnące bochny nie dłużył się, uczestnicy warsztatów obejrzeli film o historii Niwnicy i znajdujących się tam dawniej młynów. Następnie wszyscy udali się na spacer do miejsca, gdzie stał kiedyś młyn wodny. Obejrzano również krzyże pojednania, które upamiętniają piękną legendę o dwu niwnickich braciach-młynarzach. Po powrocie ze spaceru na uczniów czekały już pachnące bochenki. Na pamiątkę udziału w warsztatach każda klasa otrzymała drewnianą replikę niwnickiego młyna, a uczniowie zabrali ze sobą film o Niwnicy.

Była to bardzo pouczająca i ciekawa lekcja. A najmilszym akcentem naszej wycieczki była wspólna konsumpcja upieczonego przez nas chleba!