Sukces w Wojewódzkim Konkursie Historycznym

Dużym sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły w Wojewódzkim Konkursie Historycznym. Aż trzech z nich doszło do finału wojewódzkiego, gdzie jeden wywalczył tytuł laureata, a dwóch – finalisty. Wcześniej, byli zdecydowanie najlepsi na etapie gminnym, gdzie zajęli I, II i IV miejsce. Wojewódzki Konkurs Historyczny składał się z trzech etapów. Na początek odbył się etap szkolny, który miał wyłonić uczniów na etap gminny. Żeby uzyskać awans należało zdobyć co najmniej 75% punktów możliwych do zdobycia. Warunek ten spełniło pięcioro uczniów. Byli to: Krzysztof Tatarczak (VIA), Jakub Nocoń (VB), Kacper Nocoń (VB), Martyna Bilkiewicz (VIB) i Adam Leżoń (VA).

Etap gminny odbył się w naszej szkole i zakończył olbrzymim sukcesem, bo aż troje uczniów uzyskało awans do finału wojewódzkiego. Nie było to łatwe, bo trzeba było zdobyć minimum 85% punktów możliwych do zdobycia. Oprócz uczniów naszej szkoły awans uzyskało jeszcze tylko dwoje uczniów z innych szkół naszej gminy (1 osoba z SP nr 10 i 1 osoba z SP Koperniki). I miejsce na etapie gminnym uzyskał Krzysztof Tatarczak, II miejsce Jakub Nocoń, a IV Kacper Nocoń.

Do finału wojewódzkiego awansowało 56 uczniów z całego województwa. Walczyli oni o tytuły laureata i finalisty. Żeby otrzymać tytuł laureata należało uzyskać z testu co najmniej 85% punktów. Tytuł finalisty przyznawano tym, którzy otrzymali minimum 50% punktów.

Olbrzymi sukces odniósł Krzysztof Tatarczak, który zdobył 63 punkty na 67 możliwych do zdobycia (94%) i dzięki temu uzyskał tytuł laureata. Jest to największe osiągnięcie naukowe, jakie może zdobyć uczeń szkoły podstawowej. Tylko sześciu uczniów miało od niego lepszy wynik.

Bardzo dobrze wypadli też Kacper Nocoń i Jakub Nocoń, którzy wywalczyli tytuł finalisty. Pierwszemu z nich zabrakło zaledwie 2 punktów do tytułu laureata. Uzyskał 55 punktów (82%). Jakub napisał na 51 punktów (76%). W przypadku tych uczniów sukces jest tym większy, że oni uczęszczają dopiero do klasy V.

Uczniowie biorący udział w finale Wojewódzkiego Konkursu Historycznego musieli wykazać się znajomością historii od prehistorii do 1989 roku. Musiała to być wiedza wykraczająca poza wiadomości podręcznikowe. Ze względu na to, że uczniowie klas szóstych uczą się dopiero o II wojnie światowej, a klas piątych zaczęli wiek XVI, to tych trzech uczniów, zwłaszcza tych z klasy V, musiało wykonać olbrzymią pracę w domu i na zajęciach dodatkowych z historii.

Uczniów tych przygotowywał nauczyciel historii, Krzysztof Wilk. Na jego dodatkowe zajęcia Koła Historycznego Krzysztof Tatarczak uczęszcza od klasy IV, a Kacper i Jakub Nocoń od klasy III.

źródło: KW