Temat: Poczuj swoją wartość

Dzisiaj przeprowadziłam pierwszą lekcję z moją klasą. A oto garść uwag.

Po pierwsze zajęcia są niezmiernie bogate w treści. W idealnym świecie przeprowadziłabym zajęcia warsztatowe przez dwie godziny lekcyjne i wykorzystałabym większość pomysłów. Niestety zwykle wychowawca ma tak naprawdę do dyspozycji około pół godziny, bo przecież trzeba omówić wiele bieżących spraw. Poloniści i tak mają szczęście, bo spotykają się z uczniami niemal codziennie, więc wiele problemów załatwiamy od ręki, ale są wychowawcy, którzy mają z klasą mniej zajęć i wtedy na zajęciach wychowawczych muszą mieć czas na wszystko. Dlatego dobrze byłoby podzielić scenariusze na 2- 3 moduły, które można by zrealizować na kilku lekcjach. Pierwszy scenariusz na szczęście bez trudu mogłam sobie podzielić. Co wykorzystałam: DOBRE MYŚLI O MNIE; uzupełnianie zdań; kuferek skarbów, który u mnie był pudełkiem-prezentem dla klasy. Uczniowie obejrzeli też film.Najpierw było zaskoczenie, potem była głośno, bo większość z wypiekami na twarzy komentowała to, co do nich napisałam. Najtrudniej było uzupełnić zdania i napisać coś dobrego o sobie. Niektóre dzieciaki miały z tym duży problem, więc na pewno takich zajęć i takich momentów samorefleksji i pozytywnego wzmocnienia potrzeba jak najwięcej.

A potem z chęcią wrzucali do kuferka-pudełka swoje pomysły. Film obejrzeli z uwagą, a potem dyskutowaliśmy aż do przerwy. Zadzwonił dzwonek, a moje dzieci chętnie zostały jeszcze chwilę, aby ocenić lekcję. Ponieważ wiedzą, że od ich opinii wiele zależy i to oni są prawdziwymi ekspertami, podeszli do rzeczy z całą powagą. A oto kilka z ich opinii:

„Ani przez chwilę  się nie nudziłam”

„Trudno mi było napisać coś dobrego o sobie”

„Fajnie było się dowiedzieć, co inni o mnie myślą”

„Najbardziej mi się podobało, jak przeczytała m dobrą myśl dla mnie”

„Podobał mi się prezent od Pani”

Tylko jedna osoba stwierdziła, że: „ Ta lekcja nic u mnie nie zmieni, ale myślę, że dla innych była ważna”.

Było warto!