Sejm Dzieci i Młodzieży

W zeszłym roku szkolnym dwie nasze uczennice, Klaudia Gontarz i Aleksandra Łuszcz, pod kierunkiem pana Krzysztofa Wilka, zakwalifikowały się na Sejm Dzieci i Młodzieży. Jego posiedzenie miało się odbyć w czerwcu, ale zostało przełożone.  Doszło do niego w dniach 26.09. - 27.09.2018. Wtedy dziewczyny, wraz ze swoim nauczycielem, były w Warszawie i wzięły udział w posiedzeniu XXIV Sesji SDiM, która była pod hasłem „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”.

Nasze dziewczyny wchodziły w skład piętnastoosobowej grupy reprezentującej nasze województwo. Żeby się w niej znaleźć musiały przeprowadzić kampanię wyborczą dowolnego posła Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku. Zrobiły to tak dobrze, że nie tylko zakwalifikowały się, ale zajęły pierwsze miejsce w województwie pokonując starszych od siebie uczniów ze szkół średnich i gimnazjalnych. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu się w jednym z warszawskich hoteli, udały się na zorganizowane zwiedzanie stolicy. Młodzież z opolskiego jeździła w jednym autobusie razem z rówieśnikami z mazowieckiego. Po powrocie była kolacja i czas na towarzyskie rozmowy z młodymi posłami z różnych stron Polski.
Drugiego dnia, po śniadaniu, uczestnicy SDiM udali się do gmachu Sejmu RP. Na początku dziewczyny nasze uczestniczyły w spotkaniach z klubami poselskimi, które miały swoje stoiska. Uczestnicy otrzymywali różne upominki, takie jak długopisy, foldery itp. PSL częstował jabłkami, a PIS rozdawał torby, w których największą popularnością cieszyły się gumowe ... kaczki, na których był skrót nazwy partii. Można było robić sobie zdjęcia z niektórymi posłami, z czego młodzież korzystała.
Później nastąpił główny punkt programu, czyli rozpoczęto obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży. Na początku były wystąpienia dorosłych. Obrady otworzył marszałek Sejmu, Marek Kuchciński. Po nim na mównicy pojawił się podsekretarz stanu, Maciej Kopeć, który odpowiadał na pytania młodych posłów. Młodzieży podobało się wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, który wygłosił pożegnalne przemówienie, bo poinformował, że jego kadencja dobiega końca. Po wystąpieniach dorosłych zaczęły się wystąpienia młodych posłów.
Okazało się, że Sejm Dzieci i Młodzieży był pod względem poglądów tak samo podzielony, jak jest sejm dorosłych. Było widać podział na PIS i Anty-PIS. Co jakiś czas można było usłyszeć też zwolenników Pawła Kukiza i Janusza Korwina-Mikke. Wiele wystąpień było niezwykle mocnych. Jedyna różnica między SDiM, a tym dorosłym, była taka, że młodzież wszystkich występujących posłów nagradzała brawami.
Na koniec obrad posłowie przegłosowali uchwałę w sprawie spopularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów niepodległej.
Dziewczyny były niezwykle zadowolone z wyjazdu do Warszawy. Cała grupa opolska trzymała się razem i wyglądała tak, jakby składała się z osób, które znają się od lat. Tymczasem poznali się dopiero w autobusie. Wszyscy żałowali, że w SDiM można brać udział tylko raz.